Для самоорганізації і захисту журналістів необхідно створювати віртуальні мережі, які у випадку гострих ситуацій, здатні оперативно реагувати на події. Такі пропозиції пролунали під час прес-клубу на тему: «Самоорганізація журналістів в умовах тиску влади, політиків, бізнесу і криміналітету» в Сімферополі 1 серпня. Організатором заходу виступив Кримський незалежний центр політичних дослідників і журналістів.
У перебігу прес-клубу обговорювалися також питання захисту професійних прав журналістів, випадки їх порушення, коли журналістам перешкоджають виконувати професійну діяльність. Зокрема, обговорювався напад на журналістку видання «Кримськотатарське питання» Світлану Єрещенко, якій днями розбили фотоапарат під час роботи над висвітленням конфліктної ситуації з «Будинком дружби» у Сімферополі 30 липня.
Журналістка розповіла, що за 15 хвилин до нападу спілкувалася з колегою з 5каналу, який постраждав під час розгону беркутом так званого «врадіївського майдану». «Якщо щось відбувається в нашому журналістському середовищі, то ми не повинні бути байдужі, і приклад того, що зі мною сталося, яскраве тому свідчення. Від такого не застрахований ніхто, тим більше ми бачимо, як ці випадки постійно повторюються, це відбувається по всій країні, тому ми повинні це обговорювати, прийти до якогось висновку, як самоорганізовуватися, як захищати свої права», - зазначила Світлана Єрещенко.
Голова Кримської республіканської організації Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Людмила Хорошилова сказала, що ситуація, що сталася з журналісткою «Кримськотатарського питання» це «кричущий випадок і реакція журналістського співтовариства негативна». За її словами, Кримська НСЖУ звернулася до начальника ГУ МВС України в АР Крим Михайла Слєпаньова з проханням взяти цю справу під особистий контроль і проінформувати КРО НСЖУ про результат розслідування.
Журналіст, правозахисник, член групи громадського спостереження ОЗОН Володимир Феськов, з якими було встановлено зв’язок через скап, наголосив, що подібні випадки відбуваються в багатьох регіонах країни. Розповідаючи про події у Києві, пов’язані з перешкоджанням професійній діяльності і побиттям журналістів, правозахисник звернув увагу на «кризу правоохоронної системи» і наголосив, що тільки міжнародний тиск і розголос здатні змінити ситуацію.
Стосовно самоорганізації журналістів та реагування на подібні випадки у Криму, експерт КНЦПДЖ, журналіст Радіо Свобода Володимир Притула розповів, що «багато організацій працюють успішно і надають допомогу, але тема самоорганізації журналістів для того, щоб самим себе захистити все одно залишається актуальною». На його думку, для журналіста лишається важливим бути причетним до якоїсь великої медіа-організації, як медіа-профспілка та НСЖУ. Разом з тим, «у ситуації, що складається, потрібно не відмовлятися від старих форм самоорганізації і самозахисту, роботи з загальнокримськими і загальноукраїнськими
громадськими організаціями, але й намагатися працювати через співтовариства в інтернеті, самоорганізовуватися через соціальні мережі». Адже зараз «виникає запит журналістської спільноти на певну самоорганізацію, яка виходить за межі громадських організацій, своїх редакцій, за межі усталених юридичних інституцій», - зазначив експерт.
Журналіст газети «День» Микола Семена виступив з пропозицією створити журналістське співтовариство в соціальних мережах, інформувати громадськість та активізувати місцеву незалежну медіа-профспілку.
«Найголовніше, не спускати все на гальмах самому журналісту, який постраждав, основний момент - це розголос, і цей розголос повинна відбуватися величезним викидом інформації з метою підтримки в усіх можливих ЗМІ, в інтернеті і так далі», - зазначив присутній на прес-клубі адвокат Сергій Фоміних.
За підсумками прес-клубу було вирішено намагатися і надалі проводити подібні зустрічі, а також продовжувати висвітлення справи з нещодавній нападом на кримську журналістку.
Немає коментарів:
Дописати коментар